Mūsdienās, kad teju ik uz stūra pretim raugās kāda izklaides vieta ar dažādākajām atrakcijām, grūti iedomāties laikus, kad tā nebija. Protams, puikas tolaik vairāk pagalmā dzenāja bumbas vai ķerstīja meitenes, bet meitenes tikmēr spēlējās ar lellēm un glābās no puišu iebrukumiem štābiņos. Bērnībā spēlējām “ķerenes”, “augstāk par zemi” un slavenos “boļševikus”, kuru laikā ne vienam vien spēlētājam, kurš atteicās nosaukt paroli, kājas tika dāsni noglaudītas ar turpat saplēstu nātru pušķi. Laiks, tomēr, nestāv uz vietas, un mūsdienās bērniem jāsakarās ar nopietnākiem pārbaudījumiem, kā ar nātrēm nopērtas kājas.
Kopš jaunā gadsimta sākuma, savu uzvaras gājienu ir uzsācis kāds biedējošs izgudrojums - skārienjūtīgais ekrāns. Vecākiem jākļūst ar vien radošākiem, lai cīnītos ar ietekmi, ko tehnoloģiju attīstība atstāj uz viņu atvasēm. Lai gan pirmajā brīdī var likties, ka aizliegums ir labākais veids, kā konkrolēt situāciju, bērnu psiholoģijas speciālisti atzīst, ka bērna attīstībai nepieciešamas dažādas aktivitātes. Tehnoloģijas, domājams, tuvākajā laikā nepazudīs, tāpēc jāvērš uzmanība tam, kā tās izmantot veselīgā un drošā veidā, kas ne vien nekaitē, bet arī veicina jaunās paaudzes attīstību.
Viens no tehnoloģiju ēras produktiem, kas šo attīstību nodrošina, ir lāzertags, jeb laser tag (tulkojumā no angļu valodas: laser - lāzeris, tag - atzīme). Tā ir aizraujoša komandu spēle, kas sevī apvieno ne vien tehnoloģiju elementus, bet arī aktīvu atpūtu, stratēģiju un sacīkšu garu. Tā pirmssākumi meklējami 1977. gadā, kad dienas gaismu ieraudzīja Apple II ražotie datori mājām, no mums atvadījās Elviss Preslijs un par ASV prezidentu kļuva Džimmijs Kārters.
Tomēr nedz politiskie, nedz sabiedriskie notikumi neietekmēja lāzertaga rašanos tā, kā to izdarīja Star Wars. Kāds Džordžs Kārters Trešais (George Carter III) 1977. Gadā noskatījās “Zvaigžņu Karu” sāgas pirmo filmu, un mūsdienu jaunatnei par šo sakritību japasakās, par cik tā devusi iespēju izārdīties mūsdienu lāzertaga centros. Kārtera kungam radās lieliska doma par to, kā ekrānā redzēto pārvērst reālā piedzīvojumā, taču šīs idejas realizācija prasija laiku. Pirmkārt, tādēļ, ka tolaik tehnoloģijas, kas bija nepieciešamas idejas īstenošanai, vēl pētīja un treniņos izmantoja Savienoto Valstu Armija. Arī mūsdienās MILES (Multiple Integrated Laser Engagement System, jeb vairāku integrētu lāzeru iesaistes sistēma) joprojām tiek vērtēta kā noderīga apmācību sistēma.
Taču, kā tas nereti notiek, arī šoreiz tas bija tikai laika jautājums, līdz šīs tehnoloģijas sāka apgūt un pielietot arī civiliedzīvotāji. Pirmais lāzera spēļu ierocis, kas veikalu plauktos parādījās 1979. gadā, ironiskā kārtā, gan nenesa Star Wars logo, bet gan to konkurējošās frančīzes, Star Trek nosaukumu. Tiesa gan, tas neko nemainīja Džordža Kārtera Trešā vīzijā par lāzerieročiem pilnu izklaides centru izveidi.
Gadiem auklētā ideja par vietu, kur bērni un jaunieši varētu iejusties laupītāju vai policistu lomās, nenodarot nevienam ar to kaitējumu, par realitāti pārvērtās 1984. gadā un ieguva nosaukumu “Photon”. Pirmais lāzertaga centrs atradās ASV, Dallasā, un tas bija tikai aizsākums lāzertaga centru tīklam, kam kopā ir uzskaitītas 46 lokācijas. Taču šim uzvaras gājienam bija īss mūžs, jo visas Photon lokācijas tika slēgtas 1989. gadā. Tam par iemeslu kalpoja dažādas tiesvedības prāvas, kas aizsākās, jo izklaides centros izmantojamie ieroči pārāk atgādināja īstus. Uzņēmuma tēls cieta un no izklaides parku turpmākas uzturēšanas Kārtera kungs atteicās.
Taču tas nav kalpojis par iemeslu iznīkt visai viņa radītajai nozarei. Mūsdienās lāzertaga atpūtas centri sastopami teju visā pasaulē. Pēc tam, kad 90. gados nedaudz mazinājās interese par šo izklaides veidu, jo pieejamāki kļuva mājas datori un spēļu konsoles, pēdējo 10 gadu laikā nozare piedzīvo uzplaukumu. Gan tādēļ, ka lāzera tehnoloģijas neatpaliek attīstībā, gan mūsdienu dzīves tempa dēļ, lāzertaga arēnas ir kļuvušas par iecienītu laika pavadīšanas veidu ģimenēm, kolektīviem un draugiem. Spēle nemitīgi attīstās un kļūst tikai interesantāka, jo nu ir pieejami ne vien spēļu ieroči, ar ko pašaudīties, bet arī papildus ekipējums, spēles scenāriji, turnīri un dažādi citi paņēmieni, ar ko katru spēli padarīt neatkārtojamu.
Esam lepni un priecīgi, ka arī Latvijā ir iespējams izbaudīt lāzertaga spēli - Poligon 1 ir senākais uzņēmums Baltijā, kas specializējas lāzertaga sistēmās, kas viesus uzņem jau kopš 2015. Gada. Piedāvājot vairākas vietas, atrakcijas un arēnas, esam iekarojuši gan mazo apleklētāju sirdis, gan sagādājuši adrenalīna pilnus mirkļus rūdītiem vīriem! Lielākais lāzertaga poligons atrodas Siguldā, kurā pieejamās lāzertaga sistēmas tiek izmantotas arī kvestu un citu izklaižu veidu nodrošināšanai!
Priecāsimies sastapt ikvienu interesentu mūsu arēnās Rīgā, Siguldā vai Liepājā, kā arī aicinām apmeklēt mūsu sociālo tīklu vietnes un mājaslapu, lai iegūtu vairāk saistošas informācijas par lāzertagu, tā izcelsmi un iespējām uzspēlēt!