Bērns un dators. Alternatīva.
Šķiet, nu kas tur tāds… Bērns pavada laiku mājās, vecāku pieskatīts… Lai tiktu galā ar jaunu gadžetu, bērnam pietiek ar 5 minūtēm, bērni un jaunās tehnoloģijas ātri vien atrod kopīgu valodu, bet tikai daži no mums aizdomājas par to, ka atrodot “kontaktu” ar datoru, bērns zaudē saikni ar apkārtējo pasauli, uzkrājot virkni veselības problēmu.
Pie galvenās riska grupas, runājot par datoratkarības attīstību, pieder jaunieši vecumā no 10 līdz 18 gadiem. To veicina plaša stacionāro datoru izplatība, interneta pieslēgšanas vienkāršība, skolas apmācības programmu datorizēšanās, liels skaits datorklubu. Visbiežāk riska grupai pieder puikas, jo viņos no dabas vairāk, nekā meitenēm, ir attīstīta sāncensība, sacensību gars un vēlme būt pirmām.
Datoratkarība var attīstīties arī daudz agrākā vecumā. Jaunākajā skolas vecumā vecuma īpatnību dēļ bērna psihei ir raksturīga nestabilitāte. Šajā vecumā notiek galvenā darbības veida nomaiņa: spēles nomaina mācības. Bērna psihes nestabilitāte ir viens no iemesliem dažādu atkarību veidu attīstībai, ne tikai no datora. Turklāt bērnu psihe vairāk ir pakļauta pierašanai, sistemātiski ietekmējot to. Amerikāņu zinātnieki ir secinājuši, ka jau 14. minūtē, strādājot ar datoru, bērns kļūst nemierīgs un izklaidīgs, bet pēc 20 minūtēm datora ietekme uz bērnu izpaužas kā centrālās nervu sistēmas darbības apspiešana. Izpēte tiek veikta arī visā Eiropā, un katru reizi zinātnieki pārliecinās par to, ka ilgstoša datora lietošana noved pie katastrofālām sekām.
Datoratkarība izraisa virkni problēmu – ne tikai fiziskās, bet arī psiholoģiskās.
Fiziskās problēmas, kas rodas datoratkarības dēļ:
- Acu funkciju traucējumi (redzes pasliktināšanās, sausās acs sindroms).
- Balsta un kustību aparāta traucējumi (mugurkaula deformācija, stājas traucējumi).
- Gremošanas sistēmas traucējumi (ēšanas traucējumi, gastrīts, hronisks aizcietējums, hemoroīdi).
- Vispārējā organisma novājināšanās — hronisks nogurums miega un atpūtas trūkuma rezultātā. Vienlaicīgi eiforija un uzbudinātība, ko izraisa spēles vai laika kavēšana internetā, var maskēt nogurumu, kas kļūst par vēl lielāku organisma novājināšanās iemeslu.
Datoratkarības izraisītās psiholoģiskās problēmas:
- Intereses zudums pret citām nodarbēm, visu savu brīvo laiku bērns cenšas pavadīt pie datora, laika kontroles zudums, ēšana pie datora
- Komunikācija ar draugiem sāk ierobežoties tikai līdz datorspēlēm
- Pakāpenisks saiknes zudums ar vecākiem, noslēgtība
- Formālās atbildes uz jautājumiem, izvairīšanās no atklātām sarunām, melošana
- Nervoza, pat agresīva reakcija uz ierobežojumiem, kas ir saistīti ar datoru
- Emocionālā augšupeja vai slikts noskaņojums ir saistīts tikai un vienīgi ar virtuāliem panākumiem vai neveiksmēm datorspēlē.
- Murgi, baiļu, uztraukuma lēkmes, obsesīvi kompulsīvie traucējumi.
Kaislīgu datorlietotāju var atšķirt uzreiz. Viņš ir noslēdzies sevī, nepamana vai ignorē ārējos notikumus, slikti adaptējas reālai dzīvei, pat dabas skaistumu uztverot ar mazāku sajūsmu, jo datorgrafikas iespējas ir neierobežotas, un datora ekrāns spēj attēlot neticamās, fantastiskās un ļoti skaistās ainavas, kas realitātē nepastāv.
Izņemot komunikācijas problēmas, saiknes zaudēšanu ar apkārtējiem, bērna psihe, kas cieš no datoratkarības, var tikt pakļauta cietsirdīgumam, vardarbībai, ko viņš redz internetā vai datorspēlēs. Bieži vien vecāki nepievērš uzmanību datorspēļu saturam un sižetam. Mūsdienās datorspēlēm pastāv vecuma ierobežojumi, kurus ražotāji norāda datorspēļu aprakstos, bet neviens taču nepārbauda spēlētāju vecumu… Tādējādi, bērnam atliek tikai nospiest apstiprinājumu, ka viņa vecums it kā ir “16+” vai “18”, un viņš itin viegli var lejupielādēt spēli, citos gadījumos mājas lapu izstrādātāji vispār nelūdz norādīt vecumu. Tieši tā bērns nokļūst virtuālajā pasaulē, kur valda slepkavības, ņirgāšanās, jūra asiņu, kur bērns ir galvenais varonis, kuram spēļu pasaulē ir atļauts viss. Tas bērnos veicina cietsirdīgumu, agresiju, konfliktus. Jebkāda veida komunikācija ar vecākiem beidzās ar konfliktiem vai pat skandālu…
Uzņēmums POLIGON#1 piedāvā izeju no šīs sarežģītas situācijas.
Mēs esam līderi Baltijas tirgū laser tag izklaižu jomā. Mums ir dažādas spēļu arēnas. Mūsu laser tag spēļu lielā priekšrocība ir tāda, ka tās tiek spēlētas realitātē, brīvdabā vai anturāža telpās. Mēs izmantojām absolūti nekaitīgu elektroniku, spēles neveicina traumu rašanos.
Mēs modināsim Jūsu bērnos interesi pret interesantiem uzdevumiem, novēršot viņu uzmanību no datoriem. Turklāt vecāki paši varēs piedalīties kopā ar saviem bērniem mūsu spēlēs. Tas ir ideāls variants, ja apsverat iespējas, kā nodarbināt savu bērnu vasarā. Dalībnieki tiek sadalīti divās komandās, kas sacenšas savā starpā. Lai uzvarētu spēlē, jārīkojas kopīgiem spēkiem, kā komandai. Mūsu laser tag spēles – konkrētu uzdevumu izpildījums komandas spēkiem, noteiktos apstākļos. Mēs palīdzēsim Jūsu bērnos attīstīt tādas īpašības, kā:
- Fiziskā sagatavotība.
- Prasme spēlēt komandā.
- Taktiskā domāšana.
Komandas spēles palīdzēs Jūsu bērniem:
- Saredzēt alternatīvu datorspēlēm.
- Atrast kontaktu ar vienaudžiem un iegūt jaunus draugus
- Atbrīvoties no liekās enerģijas.
- Pārvarēt kompleksus komunikācijā.
- Satuvināties ar ģimeni.
Vairāk informācijas par lāzeragu bērniem un bērnu pasākumiem, Šeit
POLIGON#1 - tas ir:
- aktīvā atpūta visai ģimenei, draugu kompānijai
- pozitīvās emocijas
- lielisks adrenalīns!
Izmantotie avoti:
https://goo.gl/Sh6nrK
https://goo.gl/VtsKEv
https://goo.gl/pBLxy7
https://goo.gl/xBHje3